KWAS HIALURONOWY: od estetyki twarzy po zdrowie stawów

KWAS HIALURONOWY: od estetyki twarzy po zdrowie stawów

KWAS HIALURONOWY: od estetyki twarzy po zdrowie stawów

Kwas hialuronowy to dziś niezwykle popularna substancja, szczególnie w estetyce twarzy i zabiegach mezoterapii. Ponadto ostatnio widzimy, że procedury wstrzykiwania usieciowanego kwasu hialuronowego w celu wypełnienia zmarszczek i powiększenia ust, czyli tak zwanych wypełniaczy, zaczęły działać. Według Wikipedii produkty kwasu hialuronowego mają trwałość średnio 6-9 miesięcy. W mezoterapii kwas hialuronowy nie ulega sieciowaniu, dlatego jego trwałość wynosi maksymalnie 1 miesiąc.

Jednak mniej wiadomo o korzyściach płynących z tego kwasu dla zdrowia całego organizmu, zwłaszcza stawów, oraz o znaczeniu kwasu hialuronowego dla bezbolesnej mobilności.

Kwas hialuronowy: korzyści dla stawów

„Bez ruchu życie jest tylko letargicznym snem” – powiedział Jean Jacques Rousseau. Jak wszystkie klasyki, potwierdzał ogólną prawdę obowiązującą we wszystkich czasach. Chodząc, tańcząc, biegając lub po prostu kołysząc nogą, siedząc w fotelu, codziennie się poruszamy, a naszą mobilność zapewniają ruchome połączenia kości – stawów. W przypadku zdrowych stawów ucisk rozkłada się równomiernie na całej ich powierzchni.

Każde połączenie składa się z następujących elementów:

  • ściany stawowe kości, pokryte tkanką chrzęstną;
  • torebka stawowa tkanki łącznej;
  • błona maziowa wyściełająca torebkę wewnętrzną i wydziela mazi stawową (płyn maziowy).

Torebka stawowa pokryta jest od wewnątrz specjalną substancją zwaną błoną maziową. Ta wewnętrzna błona odżywia chrząstkę i wytwarza „sok stawowy”, płyn maziowy, który zmniejsza ruchy tarcia w stawach, chroniąc je przed zużyciem. Kiedy ciśnienie stawowe jest zmniejszone, chrząstka wchłania płyn stawowy jak gąbka, a gdy wzrasta, chrząstka usuwa ten płyn w zależności od stopnia obciążenia. Jednocześnie płyn maziowy izoluje od siebie powierzchnie stawowe, tworząc śliską powierzchnię. Zdrowy staw sam się „smaruje”, więc siła tarcia w zdrowym stawie jest 5 razy większa niż siła tarcia lodu.

Kończyny kostne (nasady) są chronione przez chrząstkę szklistą o wysokości 3-5 mm, która wspiera rolę „poduszki ochronnej”: chrząstka absorbuje duże obciążenia i nagłe ruchy. Chrząstka stawowa nie jest podłączona do układu krążenia, więc nie otrzymuje składników odżywczych z krwi. W przypadku chrząstki źródłem tych substancji jest płyn stawowy. Podczas ruchu komórki chrząstki wchłaniają niezbędne składniki odżywcze z płynu stawowego i oddają metabolity, więc ruch stawów ilustruje prawdziwe znaczenie słowa „życie”.

Pamiętaj o astronautach, którzy ponownie uczą się latać po długich okresach lotu grawitacyjnego. Teraz wszystko jest jasne, dlaczego tak się dzieje.

Podstawą chrząstki stawowej jest macierz (substancja międzykomórkowa) złożona z pola sieci włókien kolagenowych. W macierzy znajdują się chondrocyty – komórki syntetyzujące białka na włókna kolagenowe i materiał strukturalny, z którego jest zbudowana podstawa chrząstki. Matryca składa się z bardzo dużych cząsteczek (proteoglikanów), które w znacznym stopniu zatrzymują wodę, zapewniając w ten sposób elastyczność i amortyzację w przypadku wstrząsów. Jednocześnie macierz jest bogata w glikozaminoglikany, kwas hialuronowy i siarczan chondroityny – składniki strukturalne mazi stawowej.

Kwas hialuronowy – obecność w organizmie człowieka

Kwas hialuronowy znajduje się w wielu tkankach ludzkiego ciała: chrząstkach, kościach, szklistym ciele, zastawkach serca, skórze i mazi stawowej. Napina skórę i więzadła, utrzymuje elastyczność chrząstki i smaruje stawy, będąc podstawowym składnikiem mazi stawowej lub stawowej. Bez tego płynu nasze stawy nie funkcjonowałyby. Zdrowy, młody organizm sam wytwarza kwas hialuronowy . Jednak wraz z wiekiem proces  jego syntezy w organizmie ulega spowolnieniu, a kiedy to nastąpi, zauważamy problemy ze stawami i zauważamy te niechciane zmarszczki – pierwsze oznaki przedwczesnego starzenia.

W wieku 40 lat tworzenie własnego kwasu hialuronowego zmniejsza się o 50%. W wieku 60 lat i więcej organizm wytwarza tylko 10% wymaganej ilości.

Kwas hialuronowy może pomieścić do sześciu litrów wody na gram. Wody nie można skompresować, a kwas hialuronowy przenosi tę właściwość na stawy. Kwas hialuronowy odpowiada za konsystencję płynu w tkankach i zmienia jego lepkość w zależności od działania sił mechanicznych: płyn rozrzedza się przy zwiększonym wysiłku, ale pozostaje na tyle lepki, aby nie znikał ze stawów w postaci wody.

Ocean Mine | -20% Coral Club

Kwas hialuronowy i przyczyny regeneracji chrząstki

Istotnym problemem regeneracji chrząstki jest niedobór niezbędnych składników strukturalnych, spowodowany chorobami lub innymi czynnikami, o których mowa powyżej. Ustaliliśmy już, że tkanka chrzęstna nie otrzymuje składników odżywczych z układu krążenia, ale z płynu stawowego, co również zapewnia usuwanie pozostałości z komórek chrzęstnych. Jeśli organizm nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych, komórki chrząstki wysychają i stopniowo umierają. Uszkodzona chrząstka nie może już pełnić swojej funkcji amortyzującej i nie może już zapewnić ruchomości stawów. Tak więc choroba zwyrodnieniowa stawów zaczyna się rozwijać.

Ważnym składnikiem chrząstki jest chondroityna. Częściowo zapewniamy spożycie chondroityny z pożywienia, a jest ona syntetyzowana wyłącznie w organizmie. Jej bioaktywną formą jest siarczan chondroityny, gdyż chondroityna może być stosowana w organizmie dopiero po połączeniu z solą kwasu siarkowego. Siarczan chondroityny działa jak magnes na ciecz. Dzięki ładunkowi elektrycznemu wiązania chemicznego zatrzymuje duże ilości wody w tkance łącznej i tworzy galaretowatą substancję, w której znajdują się chondrocyty.

Kwas hialuronowy i chondroityna razem znacznie lepiej chronią stawy. Substancje te podawane jednocześnie działają synergistycznie, tj. Uzupełniają się, zapewniając funkcje ochronne i odżywcze tkanki chrzęstnej i działają znacznie skuteczniej niż każdy składnik z osobna.

Kwas hialuronowy i chondrotyna – kompleks obecny w B-Luron

Kwas hialuronowy i chondroityna razem znacznie lepiej chronią stawy. Substancje te podawane jednocześnie działają synergistycznie, tj. Uzupełniają się, zapewniając funkcje ochronne i odżywcze tkanki chrzęstnej i działają znacznie skuteczniej niż każdy składnik z osobna.

Ze względu na zmienioną strukturę molekularną kwas hialuronowy zawarty w HCC nie ulega zniszczeniu po podaniu doustnym i pozostaje stabilny. Z jednej strony działa jak strzykawka, mechanicznie zwiększając ilość egzogennego kwasu hialuronowego w stawie, z drugiej zaś aktywuje proces syntezy własnego (endogennego) kwasu hialuronowego w chondrocytach niczym katalizator. W tym samym czasie HCC działa jednocześnie na wszystkie stawy, dzięki czemu jest bardziej korzystny niż formy do wstrzyknięć.

b-luron

B-Luron to klasyczny produkt, którego skład i mechanizm działania odpowiadają podstawowej zasadzie medycyny ortomolekularnej: „przywracanie i utrzymanie zdrowia poprzez zmianę stężenia substancji, które normalnie występują w organizmie człowieka, odpowiadając za jego zdrowie”.

Podsumowując: „właściwe cząsteczki w odpowiednich ilościach”.

Twórcom udało się połączyć w unikalnym synergistycznym połączeniu dwa podstawowe elementy strukturalne przywracające funkcje chrząstki: chondroitynę i kwas hialuronowy. Skuteczność uzyskanego kompleksu jest zbliżona do dostawowych zastrzyków z kwasem hialuronowym, ponadto działa jednocześnie na wszystkie stawy.

B – LURON firmy Coral Club  to aktywny suplement diety oparty na swojej strukturze, kompleks hialuron-chondroityna (CHC), będący innowacyjnym produktem technologicznym, opracowanym przez niemiecką firmę Gramme-Revit GmbH, który ma za zadanie stymulować produkcję mazi stawowej własne, jak również w celu zapewnienia odżywienia i odbudowy tkanki chrzęstnej.

Więcej szczegółów i zaleceń dotyczących B-LURON znajdziesz TUTAJ .

B-luron – korzyści

W efekcie podawanie B-Luronu ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów i ich ruchomości. Zaleca się codzienne podawanie 30 ml B-Luronu (co odpowiada 450 mg kompleksu hialuron-chondroityna) przez jeden miesiąc bez przerwy. Widoczne objawy ulgi nie pojawią się natychmiast, ale po osiągnięciu w stawie określonego stężenia kwasu hialuronowego pod koniec 2-3 tygodnia. Zależy to od stopnia uszkodzenia stawu, poziomu niedoboru chondroityny i kwasu hialuronowego. Krótko mówiąc, im mniejszy jest wpływ na staw, tym szybciej będzie odczuwalna poprawa i staw zostanie odbudowany.

W ciężkich przypadkach zaleca się powtórzenie schematu leczenia, aby osiągnąć oczekiwany efekt.

Ważne jest, aby działanie syropu o przyjemnym smaku było kontynuowane po podaniu, istnieje logiczne wytłumaczenie: wznawia się synteza własnego kwasu hialuronowego, płyn maziowy wraca do normy, a staw zaczyna działać.

Aby uzyskać więcej informacji na temat B-luron, jesteśmy zawsze do Twojej dyspozycji! W każdej chwili możesz do nas napisać bezpośrednio na czacie na stronie.

I zawsze pamiętaj: „Bez ruchu życie to tylko senny sen” ?

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Optimized by Optimole