ODWODNIENIE – przyczyny i skutki uboczne

ODWODNIENIE – przyczyny i skutki uboczne

Woda przechowuje tajemnice natury i wszechświata. Woda pokrywa 70% powierzchni Ziemi, a ten sam procent 70% występuje w ludzkim organizmie. Woda towarzyszy nam w każdej chwili naszego życia, w domu, w pracy, podczas spacerów czy podróży. Jednocześnie woda stała się tak łatwo dostępna dla nas, że często tendujemy do niedoceniania jej wartości. To niedbałe podejście wynika często z braku świadomości o skutkach, jakie mogą wystąpić wraz z jej brakiem lub wręcz odwrotnie, z odwodnieniem naszego organizmu.

Odhydratacja a wartość wody

Historia mówi nam, że człowiek nie zawsze spożywał wodę, ba, woda nie zawsze była dostępna jako produkt do picia dla wszystkich. Na przykład, w średniowieczu ludzie byli tak przerażeni zakażeniem różnymi infekcjami jelitowymi, że pili więcej piwa lub wina, a czysta woda była uważana za luksus dostępny tylko dla bogatych ludzi.
Obecnie jednak często pijemy wodę i gasimy pragnienie bez zastanowienia się, w jakim stopniu wpływa to na nasze zdrowie i dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Co więcej, mimo jej ważności, często nie spożywamy odpowiedniej ilości wody, co może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.
ZAMÓW TUTAJ HYDRAMAX dla skutecznego nawodnienia.

Ponieważ zdrowie jest największą wartością dla każdej osoby, zapraszamy do odkrycia skutków odwodnienia dla ludzkiego organizmu. Omówimy również poniżej konsekwencje, jakie może to mieć dla zdrowia.

Co mówią eksperci?

Dla większości ludzi granica przetrwania bez jedzenia wynosi do 40 dni, bez picia – trzy dni, a bez powietrza zaledwie kilka minut. Dlatego bardzo jasne jest, jak ważna jest woda dla organizmu. Zarówno oddychanie, jak i trawienie nie mogą mieć miejsca bez udziału wody. Oznacza to, że nie możemy jeść, trawić, przyswajać pokarmu, a nawet oddychać bez dostarczenia wody. Dlaczego? Ponieważ woda decyduje o całkowitym naszym życiu, jest niezbędna dla każdej reakcji chemicznej w naszym organizmie. Wszystkie płyny biologiczne w naszym ciele, takie jak ślina, sok żołądkowy, sok trzustkowy i wszystkie procesy biochemiczne w naszym organizmie, opierają się na wodzie.
ZAMÓW TUTAJ CORAL MINE dla alkalizacji wody w twoim domu.

Dostęp do wody w naszym organizmie jest bezpośrednio wpływany przez warunki klimatyczne, w których się znajdujemy. Na przykład, podczas upałów nasze pocenie się wzrasta. Wydaje się to dziwne, ale zimą, gdy jest zimno, ważne jest, aby pić więcej wody niż zwykle, zwłaszcza gdy nosimy cieplejsze ubrania.

Odwodnienie: objawy

Jeśli odwołamy się do fizycznego i biologicznego stanu naszego organizmu, możemy zauważyć, że dwie trzecie naszego ciała stanowi woda. Utrata zaledwie kilku procent z całkowitej 70% wody w organizmie prowadzi do odwodnienia – czyli niedoboru wody. W rezultacie dochodzi do szeregu procesów zapalnych, zwiększa się ryzyko rozwoju chorób przewlekłych i pojawiają się objawy, które wpływają i mają wpływ na jakość życia.
Na przykład, pierwsze objawy starzenia się są związane z powolnym odwodnieniem naszych tkanek. Prawdopodobnie zauważyłeś, że chodzisz do toalety nawet wtedy, gdy nie pijesz wody. Jest to normalny proces fizjologiczny organizmu, który kontynuuje swoje procesy, niezależnie od tego, czy otrzymuje stale wodę, czy nie.

Takie utraty wody, stałe i codzienne, są niezbędne dla organizmu w celu zapewnienia jego vitalnych funkcji. Dlatego jeśli wybierasz środowisko zasadnicze wewnętrznie i nie chcesz dosłownie „uschnąć”, musisz przemyśleć swoje podejście do wody i zrekompensować straty.

ZAMÓW TUTAJ HYDRAMAX dla skutecznego nawodnienia.

Odholowanie: skutki uboczne

Nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ciągłe zmęczenie, zawroty głowy, stres, brak energii, trudności z koncentracją, to tylko kilka z pierwszych objawów odwodnienia. Utlenianie komórek, transport substancji odżywczych, a także usuwanie toksyn z organizmu nie jest możliwe bez wody. Krew składa się w 94% z wody, odżywia każdą komórkę naszego organizmu i dostarcza jej tlen. Zarówno mięśnie, jak i mózg mają zaburzoną krążenie krwi w przypadku odwodnienia.
Odwodnienie występuje podczas stresu fizycznego, psychicznego lub po prostu gdy zapomnimy pić wodę lub zastępujemy ją sokami, herbatą, kawą lub innymi napojami. W rezultacie krew staje się gęsta, ciśnienie krwi spada, przepływ krwi do mózgu zwalnia, co powoduje niedobór tlenu i składników odżywczych.

Dowiedz się więcej o WODZIE ZASADOWEJ i CORAL MINE

Łatwo to zrozumieć, jeśli wyobrażymy sobie, że naczynia, którymi krąży krew do mózgu, są tak cienkie jak włosy! Ponieważ nasze ciało posiada niesamowity mechanizm samoregulacji, w takich przypadkach mózg wysyła sygnały do nadnerczy o braku tlenu, co powoduje wzrost napięcia ciała w celu „pompy” krwi do mózgu.
Problemy z przewlekłą nadciśnieniem często wynikają z niedoboru tlenu w mózgu. Więc nie chorujemy, bo się starzejemy, ale starzejemy się i chorujemy, bo nie pijemy wody! Gdy pijemy wystarczająco dużo wody, nasza krew staje się wystarczająco płynna, co zwiększa jej aktywny transport do mózgu i innych organów. W rezultacie czerwone krwinki, zwane erytrocytami, nie tworzą skupisk i łatwo transportują krew do komórek na całej swojej powierzchni, zwłaszcza do komórek mózgu.

Odejdźmy na chwilę od świata nauki i zapytajmy gospodynie domowe, co robicie, gdy zupa jest zbyt gęsta? Dodajecie substancje chemiczne czy wodę? Odpowiedź jest bardziej niż oczywista – woda. To samo musimy zrozumieć w odniesieniu do organizmu ludzkiego.

Inne skutki uboczne odwodnienia:

deshidratare

Ból głowy i złe samopoczucie

Odwodnienie zmniejsza ilość energii i ogranicza nasze możliwości. Brak wody wpływa na poziom serotoniny w organizmie, sprzyja stanom depresyjnym i bólom głowy. Ponadto, małe naczynia krwionośne w mózgu reagują szybko na odwodnienie, co prowadzi do silnego bólu głowy i migren. Rozwiązaniem jest wypicie jednego lub dwóch szklanek wody, gdy pojawią się takie objawy. Zauważysz, jak ból głowy stopniowo zniknie. Gdy czujesz się zmęczony, pij więcej wody, a twój organizm się ożywi.
Dowiedz się więcej o WODZIE ZASADOWEJ i CORAL MINE

Nieświeży oddech

Łatwo zapomnieć o piciu wody w ciągu zajętego dnia, ale konsekwencje mogą się pojawić pod koniec dnia, gdy zauważasz nieświeży oddech. Ponieważ ślina ma bardzo ważne właściwości przeciwbakteryjne, gdy jesteś odwodniony, ilość śliny spada, co pozwala bakteriom dostać się do jamy ustnej.

Skurcze mięśniowe

Woda nawilża mięśnie, a odwodnienie powoduje skurcze mięśni. Wynika to z faktu, że płyny są usuwane z mięśni w celu ochrony narządów wewnętrznych, a zmiany poziomu sodu i potasu pojawiające się w wyniku pocenia się mogą prowadzić do skurczów mięśni.
ZOBACZ TUTAJ więcej informacji o PENTOKAN, naturalnym suplemencie stworzonym przez Coral Club, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wszystkich mięśni.

Sucha skóra

Kiedy się rodzimy, skóra jest jędrna i elastyczna. W miarę dojrzewania pojawiają się pierwsze zmarszczki, a odwodniona skóra staje się sucha i pozbawiona blasku. Choć mamy wiele produktów do nawilżania skóry, znacznie ważniejsze jest zapobieganie jej odwodnieniu, działając od wewnątrz. Aby utrzymać zdrową skórę, która jest największym organem ochronnym naszego ciała, musimy mieć odpowiednie nawodnienie. Możemy używać różnych kosmetyków, ale nie zapominajmy, że skóra nawilża się od wewnątrz. Woda i składniki odżywcze docierają do skóry poprzez naczynia krwionośne.
Dowiedz się więcej o WODZIE ZASADOWEJ i CORAL MINE.

Zaparcia i choroby jelitowe

Błona śluzowa żołądka składa się w 98% z wody, a jej niedobór powoduje z czasem niestrawność, zaparcia i zgagę. Odwodnienie wpływa również na zdolność jelita grubego do prawidłowego funkcjonowania. Organizm kompensuje brak wody przez wyciąganie płynów z kału, co powoduje jego zwiększenie twardości i utrudnia wydalanie. Dlatego działanie układu trawiennego zależy od ilości wody, którą spożywamy między posiłkami, 30 minut przed posiłkiem i 1,5-2 godziny po posiłku.
Nie bez powodu 100 lat temu lekarze zalecali picie wody rano. W ten sposób możesz przyspieszyć metabolizm już w pierwszych minutach po przebudzeniu. Ta poranna rutyna pomaga wzmocnić eliminację wszystkich produktów metabolicznych gromadzących się na błonach śluzowych. Brak wody utrudnia te procesy i zwiększa poziom toksyn w organizmie.

Bóle stawów

Skład stawów, które chronią stawy, składa się w 80% z wody. Zatem zdrowie stawów może zostać nadszarpnięte, gdy nie spożywamy wystarczającej ilości wody. W rezultacie ryzyko zachorowania na artretyzm i inne schorzenia zapalne wzrasta o 60%. Odwodnienie może również wpływać na dyski kręgowe, co prowadzi do powstawania przepukliny krążka.

Problemy nerkowe

Zdrowie nerek jest bezpośrednio uzależnione od spożycia wody, ponieważ to one filtrują odpady i produkują mocz, przez który są wydalane. Osoby zaniedbujące picie wody mają wysoki poziom toksyn we krwi, ponieważ nie mogą zostać usunięte. W rezultacie takie osoby cierpią na problemy takie jak zatrzymanie wody lub wzdęcia. Odwodnienie zwiększa również ryzyko infekcji układu moczowego.
ZAMÓW TUTAJ HYDRAMAX dla skutecznego nawodnienia.

Uczucie ciągłego głodu i nadmiar wagi

Odwodnienie może powodować ciągłe uczucie głodu lub może być fałszywie interpretowane przez organizm jako chęć spożycia pokarmów bogatych w cukry lub przetworzone tłuszcze. Hipotalamus jest tą częścią mózgu, która sygnalizuje uczucie głodu lub pragnienia. Obszar mózgu, z którego te sygnały się biorą, jest ten sam, dlatego bardzo ważne jest, aby nie mylić głodu z pragnieniem. Gdy czujemy głód, mimo że jedliśmy godzinę temu, musimy być realistami i rozróżniać te dwa rodzaje uczuć: głód emocjonalny i fizyczny.

Dla lepszego trawienia jedzenia zaleca się picie jednego szklanki wody 30 minut przed posiłkiem. Spożywanie wody w trakcie posiłku może jednak wpływać na kwasowość żołądka i rozkładanie jedzenia.

Ile wody powinienem pić?

Uniwersalna formuła Światowej Organizacji Zdrowia dla dziennej normy spożycia wody wygląda następująco:

  • Dla kobiet: 30 ml x waga ciała (w kg).
  • Dla mężczyzn: 40 ml x waga ciała (w kg).

Jest również bardzo ważne, aby dostosować tę formułę do indywidualnych potrzeb i stylu życia. Na przykład, gdy uprawiamy aktywność fizyczną lub gdy jesteśmy kawoszami, powinniśmy pić więcej wody codziennie. Ćwiczenia fizyczne sprzyjają poceniu się, a kofeina działa moczopędnie, co powoduje szybsze odwodnienie.
W przypadku picia kawy zaleca się dodatkowo wypicie 500 ml wody do jednej filiżanki napoju. Podczas ćwiczeń fizycznych dobrze jest zrekompensować straty dodatkowymi 400-600 ml wody.

Wiemy już, że najważniejszą rzeczą, której potrzebujemy codziennie, jest czysta, zdrowa i biologiczna woda. W następnym artykule przedstawimy szereg przydatnych informacji, które pomogą Ci wprowadzić zdrowe i zrównoważone nawyki na co dzień 🙂

Bądźcie z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat zdrowia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *